Szwajcaria Kaszubska to kraina leżąca w sercu Pojezierza Kaszubskiego, piękna krajobrazowo oraz szalenie ciekawa historycznie i kulturowo. Cały obszar Szwajcarii Kaszubskiej położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który charakteryzuje się cudnymi i przejrzystymi jeziorami rynnowymi oraz malowniczymi wzgórzami,lasami oraz  urokliwymi, niewielkimi miejscowościami.

ZOBACZ GALERIĘ

"

ZOBACZ TEŻ FILM O SZWAJCARII KASZUBSKIEJ

15 PROPOZYCJI

Co koniecznie trzeba zrobić i Zobaczyć w sercu Kaszub!

"

1. Odwiedzić Wiatrak w Ręboszewie

Stojący na najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – na szczycie góry „Sobótka“– to magiczne miejsce, które najbardziej zapadło nam w pamięci z trzech powodów:

Po pierwsze – zachwycające krajobrazy z punktu widokowego, urzekły nas nie tylko w dzień, ale także w nocy. Ze szczytu rozpościera się panorama na okoliczne wzgórza i jeziora. Ręboszewo jest idealne na sesje fotograficzne, ale także na podziwianie zachodów słońca. Na szczyt widokowego wzgórza (221,3 m n.p.m.) wracaliśmy kilkukrotnie, za każdym razem robiąc zdjęcia i ujęcia z drona z innej perspektywy i o innej porze.

Po drugie – oprócz pięknych widoków, to szalenie ciekawe miejsce, pełne historii Kaszub, ale także dawnych wierzeń i zwyczajów. O tym przekonaliśmy się gdy Piotr Stolz, właściciel wiatraka, opowiedział nam jak długą przebył drogę od dziecięcych marzeń, po ich realizację. Zakup wzgórza, następnie uzyskania pozwolenia na budowę repliki drewnianego wiatraka typu koźlak, to kawał historii na przestrzeni kilkunastu lat, jednak mocno związany z historią czasów przeszłych. Wewnątrz budowli zobaczyć można oryginalny mechanizm przekładniowy przywieziony z podlaskiej Sokółki. Na parterze znajduje się niewielka kawiarnia, która funkcjonuje w sezonie.

Po trzecie – to właśnie w Ręboszewie spędziliśmy jeden z naszych najpiękniejszych noclegów w kamperze w Polsce. Rzadko się zdarza, aby móc spać w kamperze u stóp wiatraka, na szczycie góry, z tak malowniczymi widokami poniżej. Jednak jest to miejsce prywatne i by spędzić noc na wzgórzu, w kamperze czy namiocie, należy zapytać o zgodę. Jest możliwość noclegu w domkach na szczycie, a także w samym wiatraku. Rezerwacje pod nr tel. 608 379 568 lub przez stronę www.wiatrakcje.pl

2. Koniecznie zjeść sielawę

To królowa polskich jezior, kaszubska morenka. To niezwykle smaczna i zdrowa ryba, która nie żyje tylko w czystych i głębokich wodach, których na Kaszubach nie brakuje. Nam najbardziej smakowała smażona sielawa w restauracji „Rybaczówka” w Ostrzycach, chociaż warto także spróbować wędzonej. To rodzinna restauracja, w której na bieżąco łowione są świeże ryby, które także sami wędzą oraz robią z nich przetwory. Oprócz sielawy na różne sposoby, naszym zdaniem specjalnością „Rybaczówki” jest zdecydowanie grillowany sandacz, niebo w gębie!

Smażalnia Ryb „Rybaczówka” Droga Kaszubska 13, 83-311 Ostrzyce, tel. 669 145 666 Rybaczówka

3. Poleżeć krzyżem na kamiennych kręgach w Węsiorach

W Węsiorach znajduje się cmentarzysko kultury wielbarskiej, związane z przybyłym w drugiej połowie I w. n.e. na Pomorze, germańskim plemieniem Gotów. Od ok. 70–80 r. n.e. do przełomu II i III w. grzebano tu zmarłych w tzw. kurhanach. Wśród sosnowego boru na wzgórzu, oprócz grobów płaskich i kurhanów, zachowały się tajemnicze kamienne kręgi. Są one uznawane za miejsce mocy, dlatego warto zdjąć buty i wybrać się na spacer na boso po lesie. Udowodniono przecież, że uziemianie jest zdrowe. Bardziej hardcorowa wersja to położenie się w środku kamiennego kręgu, z głową na północ i twarzą do ziemi. W ten sposób pozbywamy się negatywnej energii. Następnie należy się odwrócić na plecy i przyjąć dobrą energię. Czas leżenia dobieramy indywidualnie. Jedni mówią, że nic nie czują, inni wyczuwają silną energię tego miejsca. My też mamy podzielone zdania. Ja musiałam spróbować, przecież raz się żyje. Daniel nie czuł nic i nawet nie chciał zdjąć butów, ja wręcz przeciwnie. Na początku twarde i zimne kamienie mnie uwierały, ale po kilku minutach i uspokojeniu oddechu, czułam się jakbym leżała na dywanie, gdy wstałam czułam się jakbym wróciła z masażu czy zajęć jogi, polecam!

4. Odwiedzić Skansen u „Słodkiego”

Właściciel skansenu Pan Kazimierz Gruenholz, to człowiek orkiestra, o wielu talentach i ogromnej wiedzy w wielu dziedzinach. Jednak show, które czyni ten 76 -letni mężczyzna w swoim skansenie, to zasługa wspaniałej osobowości i niezwykłego poczucia humoru. Ponadto, Pan Kazimierz jest niezwykle gościnnym, serdecznym gospodarzem, częstuje gości własnoręcznie wykonaną oryginalną tabaką, bimbrem i sypie dowcipami jak z rękawa. Jego życiorys jest tak fascynujący, że już pisana jest o nim książka. Warto także dowiedzieć się skąd się wziął pseudonim właściciela. Nie tylko gospodarz, ale cała rodzina, którą mieliśmy okazję poznać, to fantastyczni ludzie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Miejsce, w którym można zobaczyć tradycyjne kaszubskie instrumenty jak: diabelskie skrzypce, burczybas czy bazunę, a nawet posłuchać i na nich zagrać, gdyż „Słodki” na pewno wam je zaprezentuje. W skansenie znajduje się także kolekcja ok. 100 harmonijek ustnych, gdyż Pan Kazimierz jest wirtuozem znanym na świecie z gry na tym instrumencie. Oprócz starych maszyn rolniczych i sprzętów gospodarstwa domowego z dawnych lat, można tu znaleźć wiele innych ciekawych eksponatów. To doskonała okazja, aby poznać, jak wyglądało życie na wsi w przeszłości. Mieliśmy wpaść na chwilę, a w ogóle nie chciało nam się opuszczać skansenu. Polecamy to miejsce z całego serca!

Skansen znajduje się na ul. Nad Stawem 30, 83-333 Chmielno, tel.: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

5. Zażyć tabakę

W tym celu proponujemy odwiedzić Skansen u Słodkiego, lub zapoznanie się z innym prawdziwym Kaszubem. Opcja trzecia – udanie się do sklepu z wyrobami tytoniowymi, zakup tabaki i tabakiery. Zażywanie tabaki było i jest nadal niezwykle popularne w Szwajcarii Kaszubskiej, to część kultury Kaszub. Dzień tabaki przypada na 17 lipca, organizowane są wówczas imprezy na cześć tej tradycji. Z wizyty na Kaszubach można przywieźć pamiątkę lub prezent w postaci tabakiery lub tradycyjnie wyrabiany róg tabaczny.

6. Pójść na spacer z alpakami w Agroturystyce „Zagroda Alpaka”

Nie planowaliśmy wizyty w tym miejscu, ale gdy będziemy planować ponowną wizytę w Szwajcarii Kaszubskiej do tego miejsca chętnie wrócimy. Okazało się, że Magda, córka pana Kazimierza wraz z mężem Marcinem prowadzą obok Skansenu u „Słodkiego” pokoje gościnne i zagrodę z alpakami. Organizują spacery dla grup z alpakami, zajmują się terapią zajęciową z tymi zwierzętami dla niepełnosprawnych dzieci, a także prowadzą ciekawe warsztaty z wielu dziedzin. Byliśmy już w wielu miejscach na świecie, gdzie trzymane są alpaki, ale nigdzie nie dowiedzieliśmy się tak wiele o tych fascynujących zwierzętach. Pan Marcin ma ogromną wiedzę, a ciekawostki opowiada z taką pasją, że ma się go ochotę słuchać bez końca. Uwaga! Po wizycie w tym miejscu zaczęliśmy rozważać zakup działki w Szwajcarii Kaszubskiej i hodowlę alpak, was też może to czekać.

Agroturystyka Zagroda Alpaka ul. Słonecznikowa 9, 83-333 Chmielno  www.zagroda-alpaka.pl

7. Wejść do domu do góry nogami w Szymbarku CEPR

Czyli do Centrum Promocji Regionu, to połączenie parku rozrywki, ze skansenem i muzeum. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można zobaczyć najdłuższą deskę świata, największy koncertujący fortepian świata czy stół Noblisty. Dzieciom na pewno przypadnie do gustu interaktywny Świat Bajek i park linowy, dorosłym lokalny browar Kaszebsko Koruna. A na pewno na każdym zrobi duże wrażenie Dom do góry nogami. Nam zrobiło się ciepło na sercu, patrząc na znane nam z naszych podróży budowle przywiezione z Syberii i Turcji.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu ul. Szymbarskich Zakładników 12, 83-315 Szymbark www.cepr.pl

8. Zobaczyć największą kolekcję aut marki Volkswagen w Pępowie

Galeria Pępowo funkcjonuje od 08.08.2008 od godz. 08:08. i cały czas się powiększa. Właściciele zebrali prawdziwe ikony motoryzacji – ponad 50 zabytkowych i zachwycających aut. W skład kolekcji wchodzą takie perełki jak kultowe Garbusy, hipisowskie Ogórki czy oryginalny Kübelwagen ze straży pożarnej. Poza prawdziwymi Volkswagenami zebranymi w muzeum, znajduje się tu kolekcja miniaturowych aut wykonanych w skali od 1:64 do 1:18, która liczy ponad 1000 sztuk, a także kolekcja znaczków z dawnych czasów. Podróżując po świecie zabytkowym VW T4 nie mogliśmy ominąć tego miejsca! Galeria robi wrażenie, a właściciele, Ewa i Zenon Sucheccy, to niezwykle sympatyczna para, z ogromną pasją i miłością do siebie, ludzi i marki Volkswagen. Galeria Pępowo to nie tylko Muzeum Volkswagena, to także idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą wypocząć i się zrelaksować. Oferta noclegowa obejmuje nie tylko pokoje gościnne, ale również pole kempingowe i namiotowe. Do dyspozycji gości pozostaje plac zabaw dla dzieci, sala bilardowa i ogródek letni, z napojami i trunkami, a także miejsce na grilla lub ognisko.

Galeria Pępowo ul. Armii Krajowej 50, 83-330 Pępowo. Tel. + 48 604 704 050 www.vwmuseum.pl

9. Spróbować swoich sił w garncarstwie w Pracowni Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

To kolejne miejsce, z którego nie chce się wychodzić i w którym czuć tradycję i pasję. W muzeum poznasz historię 10 pokoleń rodzinnej pracowni garncarskiej Państwa Neclów. Natomiast sztukę prawdziwego kaszubskiego rzemieślnictwa i cały jej proces od wyrabiania gliny, po jej formowanie, zdobienie, szkliwienie i wypalanie, zobaczysz na własne oczy w warsztacie. W pracowni czeka na Was wystawa ceramiki kaszubskiej oraz, co wyjątkowe w tego typu miejscach, możliwość wzięcia udziału w warsztatach garncarskich. Każdy chętny może pod okiem wykwalifikowanego garncarza stworzyć swoje własne naczynie gliniane, nadać mu wybrany kolor oraz zlecić jego wypalenie w specjalnym piecu. Na miejscu istnieje również możliwość zakupu gotowych naczyń. My kupiliśmy na pamiątkę podstawki do jajek na miękko. Jesteśmy zachwyceni profesjonalnym pokazem i opowieścią o sztuce rzemieślniczej braci Neclów, tak samo jak oryginalnym tradycyjnym kaszubskim wzornictwem czerpiącym z 250-letniej tradycji, np. tulipan, czarny bez czy rybia łuska.

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej Neclów ul. Gryfa Pomorskiego 65, 83-333 Chmielno. Rezerwacje: 663672720 www.necel.pl

10. Zjeść grochulce kaszubskie w restauracji „Chëcz u Kaszëbë”

Naszym hitem w tym miejscu są grochulce, ale bardzo smakowały nam pulki ze śledzioma, pierogi z gęsiną i pasta z wędzonego leszcza. Okazało się, że przepis na „rzucanki kaszubskie” serwowane w tej restauracji, znajduje się w naszej książce „Kamperem przez świat. Poradnik karawaningowy” pod nazwą kotlety siekane, ale na Kaszubach nawet podobne dania smakują inaczej. Właścicielka Pani Gosia, to kolejna wspaniała i ciepła osoba, z pasją do kaszubskiej kuchni, co czuć na talerzu. Restauracja jest widokowa, gdyż usytuowana jest na pomoście, nad samym Jeziorem Białym. Ciekawostką jest specjalne menu dla piesków!

Karczma „Chëcz u Kaszëbë”, Chmielno, ul. Gryfa Pomorskiego 28 B, tel. 609-885-031 Chëcz u Kaszëbë

 Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z aplikacją.

Przez cały czas pobytu w Szwajcarii Kaszubskiej używaliśmy aplikacji na telefon, w której znajdują się wszystkie atrakcje, trasy oraz ciekawostki z regionu. Polecamy przed przyjazdem pobrać aplikację, która jest bardzo pomocna w zaplanowaniu wizyty.

11. Popłynąć łódką po Jeziorze Ostrzyckim

Jeziorze, które uważane jest za najpiękniejsze w Szwajcarii Kaszubskiej. Warte uwagi są dwie wyspy znajdujące się na Jeziorze Ostrzyckim, by obejrzeć je z bliska można wypożyczyć sprzęt wodny przy samym molo w Ostrzycach. Pierwsza od promenady, Wyspa Grabowskiego, to wyspa zamieszkała.

12. Zdobyć Wieżycę

Czyli najwyższe wzniesienie Szwajcarii Kaszubskiej, Wzgórz Szymbarskich i Niżu Środkowoeuropejskiego (328,6 m n.p.m.) Na jej szczycie znajduje się stalowa, 35-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II, z której rozpościera się malowniczy widok m.in. na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora „Kółka Raduńskiego”.

13. Odwiedzić stolicę Szwajcarii Kaszubskiej

Czyli jedno z najpiękniejszych miasteczek w regionie. Kartuzy otoczone są zalesionymi wzgórzami, a z miejskimi zabudowaniami sąsiadują jeziora Klasztorne, Karczemne i Mielenko. Będąc w mieście, koniecznie trzeba odwiedzić dwa miejsca: Po pierwsze -1) Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, arcyciekawa wystawa dziejów Kaszub, fascynujące eksponaty z dawnych czasów. Nam najbardziej podobał się wirtualny spacer po muzeum, polecamy koniecznie spróbować. Po drugie, w Kartuzach warto zobaczyć – 2) Kolegiatę wybudowaną przez Kartuzów, z ciekawą dewizą zakonników, „Memento mori,” którą oddaje dach w kształcie wieka trumny i oryginalne płaskorzeźby wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na ściany prezbiterium, które wyłożone są tłoczoną, złoconą skórą, natomiast pod chórem widać wahadło z aniołem śmierci… 

14. Przejechać Drogę Kaszubską

Jest to malownicza trasa samochodowa, przebiegająca przez samo serce Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dwudziestokilometrowa droga wije się pomiędzy jeziorami i wzgórzami Szwajcarii Kaszubskiej. Droga Kaszubska rozpoczyna się we wsi Garcz, a kończy w okolicy Wieżycy. Wybudowana w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia trasa prowadzi przez kilka jezior oraz punktów widokowych, przy których można się zatrzymać na krótki odpoczynek i podziwianie kaszubskich krajobrazów.

15. Odpocząć na polu kempingowym lub w domkach „u Kitowskich”

Miejscu malowniczo położonym nad samym brzegiem Jeziora Raduńskiego Dolnego. Podróżując po Szwajcarii Kaszubskiej, nocowaliśmy głównie na dziko, co nie było proste, gdyż wiele miejsc to tereny prywatne. Tu oznaczyliśmy miejsca, w których można zanocować na dziko, wziąć bezpłatny prysznic, czy zatankować wodę do kampera/przyczepy : www. kampermaniak/mapa Chcieliśmy sprawdzić jaka jest infrastruktura dla karawaningowców w regionie, w tym celu odwiedziliśmy kilka kempingów i pól namiotowych w okolicy. Często były to miejsca, w których cena nie była adekwatna do jakości. Co z tego, że są pięknie wybudowane sanitariaty, ale woda pod prysznicem jest zimna. A jak jest ciepła, to trzeba za niego dodatkowo płacić. U Kitowskich cena jest uczciwa do jakości, mimo, że panują tam warunki polowe, mieliśmy zapewnione wszystkie potrzeby, łącznie z serwisem kampera. Poza tym osobowość i gościnność Agaty – właścicielki kempingu, sprawia, że na pewno każdy poczuje się zaopiekowany i wypocznie daleko od ruchliwych ulic, gonitwy turystów w spokoju i ciszy przerywanej jedynie odgłosami natury i pięknym śpiewem ptaków. Agata doradzi także co i kiedy zwiedzić, jak dojechać. Na miejscu można łowić ryby, wypożyczyć SUPa, łódki lub rowerki wodne. Można także kupić świeże wiejskie jajka, a w sezonie u sąsiada – prawdziwe kaszubskie truskawki, najsłodsze truskawki jakie jedliśmy w życiu. Warto zarezerwować miejsce nad samym jeziorem.

Pole Kempingowe Kitowscy tel. +48 607 053 604 Reskowo – Lipowiec 9, 83-334 Miechucino www.kitowscycamping.pl

MAPA SZWAJCARIi KASZUBSKIEJ

Wszystkie odwiedzone atrakcje i miejsca do spania w Szwajcarii Kaszubskiej znajdziesz na naszej mapie.

Artykuł powstał we współpracy z Stowarzyszeniem Turystycznym Kaszuby, które było partnerem podczas podróży po Szwajcarii Kaszubskiej.

www.szwajcariakaszubska.com