Cypr jest niezwykłą wyspą, pełną urokliwych widoków na góry i morze oraz fascynujących formacji skalnych, ale przede wszystkim wyspą ciekawą przyrodniczo, historycznie, kulinarnie i kulturowo.
Wyspa Afrodyty inaczej zwana Wyspa Miłości jest atrakcyjna także pod względem klimatu, gdyż warta jest odwiedzenia nawet bardziej poza sezonem niż w jego szczycie. Mimo, że w miesiącach zimowych może czasem wiać porywisty wiatr, czy częściej padać deszcz, a na najwyższym szczycie wyspie co roku leży śnieg i można zjeżdżać na nartach, na wybrzeżu temperatury oscylują w okolicach 20C i nawet w tych zimniejszych miesiącach można się opalić. Morze Śródziemnomorskie w zimie jest tu cieplejsze niż w Morzu Bałtyckim latem.
Cypr najpiękniej wygląda zimą, jest najbardziej zielono, kwitną kwiaty i drzewa. W tym okresie jest najbardziej spokojnie, miejsce na plaży gwarantowane, a często są one tylko dla nas, nie ma kolejek do atrakcji czy zrobienia zdjęcia, ani korków na ulicach. Upały zaczynają się na Cyprze w momencie rozpoczęcia żniw, czyli w okolicach kwietnia i trwają do grudnia. Na wyspie trwa wówczas sezon wysoki i jeśli słońce tam tak mocno opala zimą i wczesną wiosną, boję się pomyśleć jak opala w miesiącach wakacyjnych, w największy upał.
Co zatem warto zobaczyć na tej pięknej wyspie?
ZOBACZ TEŻ FILM O CYPRze
15 niezwykłych miejsc, które trzeba zobaczyć na Cyprze
1. Półwysep Karpaz i dziko żyjące osiołki
Karpas (gr. Καρπασία, tur. Karpaz Yarımadası) − to półwysep o długości około 80 km zachwycający swoją magią i dziewiczymi krajobrazami. Jest bardzo wąski, jego szerokość to 10-11 km i ze względu na swój kształt nierzadko nazywany jest “uchwytem patelni”. Winston Churchill zwykł mawiać o Półwyspie Karpas jako “sztylecie skierowanym w miękkie podbrzusze Turcji.”
To miejsce wyjątkowe na wyspie z tego względu, że zachował się jako jeden z ostatnich, naturalnie pięknych miejsc w rejonie Morza Śródziemnego. Zachwyca Parkiem Narodowym, który stanowi naturalny rezerwat przyrody dla dziko rosnących pięknych kwiatów, wielu gatunków ptaków, a także innych zwierząt, głównie słynnych dzikich osiołków, które podkręcają dziewiczość tego miejsca i stanowią naturalną atrakcję nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Tylko na Karpaz osiołki żyją wolno, wszędzie indziej na wyspie są to prywatne farmy.
Największą popularnością na półwyspie jak i na całej wyspie Cypr cieszy się piaszczysta plaża Golden Beach, zachwycająca swoim pięknem i złocistymi wydmami. Jednak największe wrażenie robi ona z góry, gdy zjeżdżamy z najdalej wysuniętego punktu na całym Cyprze, a warto tam dotrzeć, gdyż widoki są niezapomniane.
DOBRA RADA
Zabierz ze sobą dużo marchewki, osiołki ją uwielbiają, chętniej dają się głaskać i pozują do zdjęć. Jednak nie zapominajmy o tym, że w dalszym ciągu są one dzikie, mimo, że oswojone z turystami.
2. Warosia – miasto widmo
Słynne miasto duchów, które jeszcze 50 lat temu było ekskluzywnym ośrodkiem turystycznym i najczęściej odwiedzanym miejscem na Cyprze oraz w tej szerokości geograficznej. Mimo, że kurortem nie jest od ponad 50 lat, nadal jest największą atrakcją Cypru, gdyż tak ogromnego miasta widmo nie zobaczycie nigdzie na świecie. Powiem więcej, kto nie był w Varosi, nie był na Cyprze i jest to obowiązkowe miejsce, gdyż tylko tak można nie tylko poznać ale zobaczyć na własne oczy współczesną historię wyspy, zrozumieć jej podział ( na cztery części, a nie jak większość twierdzi, że na dwie) i przestać się bać piękniejszej północnej strony Cypru.
Obecny Maraş (Varosia) nazywany był niegdyś „Copacabaną Morza Śródziemnego”. Mieszkańcy opuścili Warosię dokładnie 20 lipca 1974 roku. Od tego czasu miasto niszczeje, a na jego ulicach rządzi tureckie wojsko. Popularny pół wieku temu kurort stał się miastem duchów położonym w strefie buforowej Tureckiej Republiki Cypru Północnego, kraju który nie jest oficjalnie uznawany przez żaden kraj na świecie, oprócz Turcji.
Historia Cypru jest skomplikowana i wielowątkowa, a większość ludzi nie bardzo ją rozumie i wielu na hasło „część okupowana Cypru” boi się odwiedzić północną część Cypru, z powodu stereotypów i strachu. Wyspa od wieków wyspa przechodziła z rąk do rąk. Sytuacja skomplikowała się najbardziej, gdy greckie siły EOKA postanowiły odzyskać władzę na wyspie i zaczęły stosować regularną przemoc wobec tureckich Cypryjczyków. Chcąc pozbyć się ich z wyspy, na przestrzeni lat, zniszczyli ok.100 tureckich wiosek. Gdy Turcy nie odpuszczali, walki na jakiś czas osłabły, a odżyły w 1967 roku gdy w Grecji władzę przejęła junta wojskowa, niechętna Makariosowi III i planom zjednoczeniowym Cypru, a stale ginęli ludzie. Rok 1974 był kulminacją, gdy doszło do zamachu stanu i utraty władzy przez Makariosa. Fakt ten wykorzystała Turcja, która przypuściła inwazję na Cypr, zajmując kilka strategicznych punktów na północy wyspy, w tym Nikozję i Varoshę.
Rezultatem starć z 1974r. były gwałty i grabieże obydwu stron oraz masowe przesiedlenia ludności greckiej i tureckiej. Oficjalne dane mówią o ośmiu tysiącach poległych cywilów.
Jak sami widzicie, ciężko być po którejkolwiek stronie, bo jak widać jedni i drudzy mają swoje racje, ale też swoje za uszami.
DOBRA RADA
Areał do zwiedzenia jest ogromny, warto wypożyczyć rower lub hulajnogę elektryczną przy wejściu. Zwiedzanie miasta wciąga, a warto zarezerwować na tę wycieczkę cały dzień, by zrobić sobie dłuższą przerwę, czy nawet poplażować i wykąpać się na jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie, w byłym kurorcie, tym bardziej, że wstęp zarówno do miasta duchów, jak i na plażę jest bezpłatny. Warto zabrać ze sobą prowiant i zapas wody, chociaż przy plaży funkcjonują bary, w których można się posilić i kupić coś do picia.
ZOBACZ TEŻ FILM O WarosiI
3. Półwysep Akamas
To taki mały, niepozorny „trójkącik” położony w północno-zachodniej części Cypru, oblany wodami Morza Śródziemnego, a jednak uznawany za najpiękniejsze miejsce na wyspie i po zobaczeniu go ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Mimo, że północna część Cypru podobała nam się znacznie bardziej niż południowa, to jednak biorąc pod uwagę całość, to faktycznie najpiękniejsze miejsce i warto poświęcić temu małemu trójkącikowi najwięcej czasu, czyli kilka dni. Zaczynając od urokliwe położonej miejscowości Lathi, po właściwą Plażę Afrodyty, dalej jazda osobówką jest praktycznie niemożliwa, a jeśli możliwa to bez sensu, bo szybciej będzie pieszo. Warto wynająć tu buggy lub auto terenowe i spędzić dzień na plażowaniu i kąpieli w pięknej zatoce Blue Lagoon.
Kolejny dzień to trekking po Wąwozie Avakas, o którym piszę więcej poniżej. Nieopodal Kanionu Avakas znajduje się dzika, cicha i urokliwa plaża Lara Beach. Tę plażę upodobały sobie żółwie zielone, których sezon lęgowy trwa od maja do sierpnia. Jaja tych gadów są chronione przed drapieżnikami metalowymi klatkami. Żółw jadalny (zielony) jest uznawany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za gatunek zagrożony wyginięciem, stąd wiele znaków ostrzegawczych i zakazów co do przebywania na plaży.
DOBRA RADA
Planując zwiedzanie Półwyspu Akamas pamiętaj o tym, że to zupełnie dzika część wyspy, nie ma tu żadnych sklepów, nie zapomnij zabrać zapasu wody oraz prowiantu. Po jednej stronie trójkąta, nieopodal Lary, znajduje się restauracja, w której można zjeść nawet poza sezonem smaczną doradę, jednak jak przystało na odludzie, ceny są wysokie, a wybór mały.
Zwiedzaj CYPR Z NASZĄ MAPĄ
Na naszej mapie znajdują się wszystkie atrakcje oraz ciekawostki, które odwiedziliśmy na Cyprze . Polecamy przed przyjazdem zaplanować wizytę korzystając z zaznaczonych miejsc, które obfitują licznymi atrakcjami.
,4. Wąwóz Avakas
To mniej znana atrakcja Cypru, niestety często niesłusznie pomijana. Widzieliśmy wiele pięknych kanionów w życiu, w wielu krajach, a Avakas mimo, że nie jest może najbardziej spektakularny, mimo to bardzo urokliwy i interesujący. Formacje skalne są ciekawe, płynąca w dole rzeka i małe kaskady są bardzo ładne, ale największe wrażenie robi „wisząca skała”, która podczas trzęsienia ziemi spadła na węższą część wąwozu i dla niej warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, że znajduje się bliżej początku trasy niż jej końca. Oficjalny szlak Avakas George Trail przebiegający przez najciekawszą część wąwozu jest bardzo krótki, liczy około 1,2 km. my poszliśmy jednak dużo dalej i mimo, że na szlaku spotkaliśmy biegające luzem kozy, nie był on tak piękny jak na początku. Łącznie z powrotem, tą samą trasą, robieniem zdjęć i ewentualnymi korkami na śliskich kamieniach i przewężeniach, jeśli tak jak my zaparkujecie na początku szlaku, trasa zajmie około trzech godzin. Ci co mają więcej czasu i lepszą kondycję mogą wybrać trasę czerwoną, liczącą 10 km i zajmującą około pięciu godzin, z tym, że wyjście z wąwozu jest na jego wschodnim końcu. Jednak najbardziej hardcorowa jest trasa niebieska z wizytą na plaży Lara, która zajmuje około ośmiu godzin, gdyż liczy ok 20 km!
DOBRA RADA
Mimo wielu przestrogom, praktycznie pod samo wejście na szlak można dojechać bez problemu zwykłym autem osobowym. Jednak szlak jest dosyć wymagający, dużo to schodków i trochę wspinania góra-dół po kamieniach, które momentami są bardzo śliskie, dlatego wskazane jest zabranie butów górskich, lub trekkingowych z odpowiednią podeszwą. Jeśli chcesz przejść cały szlak i wrócić tą samą drogą pamiętaj o zapasach wody i jedzenia. Woda ze strumienia nie jest zalecana do picia.
5. Blue Lagoon
Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru, na półwyspie Akamas, jest skalista, trudno się jest do niej dostać, ale nie jest prawdą, że można się do niej dostać wyłącznie od strony wody. Nie ma tutaj rozbudowanej infrastruktury, nie ma sklepów, ani straganów z pamiątkami. To co tu jest, to mnóstwo pięknych widoków dookoła, a także wspaniała krystaliczna woda o cudownie błękitnym kolorze, idealna do kąpieli, snurkowania czy nurkowania. Do samej laguny kursuje mnóstwo statków, które maksymalnie po godzinie, zabierają pasażerów z powrotem. Sam rejs nie jest złym pomysłem, bo od strony wody półwysep Akamas wygląda pięknie, ale żeby spędzić więcej czasu w wodzie i zobaczyć tę część wyspy od strony lądu warto jest wypożyczyć buggy na cały dzień lub auto 4×4.
DOBRA RADA
Koniecznie trzeba zabrać zapas wody i prowiantu na cały dzień, gdyż nie ma tu żadnego sklepu. Warto zaopatrzyć się w jakąkolwiek maskę do snoorkowania, gdyż to miejsce wygląda jeszcze piękniej pod powierzchnią ( dosłownie plażę obok tej, do której cumują statki).
6. Cape Greco
Ten uroczy półwysep znajduje się nieopodal miast Ayia Napa oraz Protaras i cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na surowe i piękne krajobrazy, turkusową wodę ale także atrakcje, a do największych należą:
-Błękitna Laguna (tam gdzie podpływają statki, ale nie jest to ta najsłynniejsza laguna na całym Cyprze, ta właściwa jest na drugim końcu wyspy, na półwyspie Akamas, opisna w punkcie 5.),
-Kamara tou Koraka, czyli tzw. „Łuk Wroni” będący naturalnym skalnym pomostem (nie można na niego wchodzić, jest ogrodzony, można go fotografować z odpowiedniej odległości i nie jest to ten most miłości, którego wszyscy na Cyprze szukają)
– Konnos Beach, jedna z najbardziej uroczych plaż w tym miejscu. Znajdują się tu także naturalne Jaskinie Morskie, oraz cerkiew Agioi Anargyroi, ze schodami prowadzącymi wprost do morza.
-A nieco dalej Cape Greco ale blisko półwyspu można znaleźć Jaskinie Cyklopa.
Cape Greco ze wszystkimi atrakcjami to wycieczka na jeden dzień.
DOBRA RADA
Nie lataj tu dronem! W tej części wyspy sygnał jest zakłócany i mimo, że wystartujesz, w każdej chwili możesz stracić panowanie nad urządzeniem i w najlepszym przypadku go rozbić. Ze względu na niemożność sterowania (dron jest w górze, ekran sterowania robi się czarny, a ty nie możesz nic zrobić) można zrobić krzywdę sobie lub licznie odwiedzającym to miejsce. My w ten sposób właśnie w tym miejscu straciliśmy naszego drona i z tego co wiemy, nie tylko my.
7. Góry Kyreńskie (Góry Pięciu Palców)
Długie i wąskie, ale niezwykle piękne i surowe. Biegną przez około 160km wzdłuż wyspy mimo, że nie są wysokie, tworzą dziki, integralny i majestatyczny krajobraz północnego Cypru. Zachodnie pasmo znane jest z charakterystycznego kształtu jednego ze szczytów, przypominającego „pięć palców” (gr. Pendadaktilos, tur. Beşparmak), stąd druga nazwa masywu. Góry Kyrenia są zbudowane z wapieni z domieszką marmurów, porastają je lasy cyprysowe, a u ich podnóży najczęściej można spotkać plantacje oliwek. Najwyższym szczytem gór jest Kiparisowuno (Selvili tepe), 1024 m n.p.m., ale największe wrażenie robi masyw pięciopalczasty, oraz liczne zamki na pozostałych szczytach. Najbardziej znane to zamek św. Hilariona, zamek Buffavento i zamek Kantara, a także gotycki klasztor norbertanów Belapais. W górach kryje się także urokliwa jaskinia Incirli, o której nie piszą polskie przewodniki.
DOBRA RADA
Najpiękniej Góry Kyreńskie wyglądają w okolicach miejscowości KaplIca, zamku Kantara i na trasie z Famagusty do Girne.
8. Góry Troodos
Pasmo górskie w środkowo-zachodniej części Cypru, w której znajduje się najwyższy punkt całej wyspy – góra Olimbos (1952 m n.p.m.). Góry Troodos powstały w wyniku wypiętrzenia skał dna morskiego i składają się głównie ze skał pochodzenia wulkanicznego, z największym na świecie skupiskiem ofiolitu. Pasmo posiada także bogate złoża minerałów oraz rud metali.
W górach Trodos znajduje się dziesięć bizantyjskich kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również najsłynniejszy i najbogatszy monastyr na Cyprze – klasztor Kykkos.
W obrębie pasma górskiego występuje około 750 gatunków roślin, w tym 72 endemity cypryjskie. Góry stanowią ważne siedlisko dla wielu rzadkich i chronionych na Cyprze gatunków ptaków, do najciekawszych należą: sęp płowy, białorzytka cypryjska czy Gyps fulvus, orzeł południowy Hieraetus fasciatus i pełzacz ogrodowy.
Największym i najbardziej znanym zwierzęciem na wyspie jest zagrożony wyginięciem podgatunek muflona, czyli dzikich owiec. Muflon cypryjski, jak sama nazwa wskazuje jest endemitem, którego można spotkać w górskich obszarach wyspy, szczególnie w rezerwatach przyrody Pafos i Troodos. Ze względu na swoją wyjątkowość i rzadkość jest zwierzęciem narodowym Cypru.
9. Skała Afrodyty – Petra tou Romiou
To najbardziej znana formacja skalna na Cyprze, wyrastająca wprost z Morza Śródziemnego. By się do niej dostać należy dojechać do miejscowości Kuklia, zostawić auto na bezpłatnym parkingu koło baru i sklepiku z pamiątkami, a potem przejść wąskim tunelem pod ulicą na drugą stronę. Jeśli wierzyć legendom, to dokładnie w tym miejscu z morskiej piany wyłoniła się grecka bogini miłości, piękna i płodności – Afrodyta, patronka wyspy. Podobno gdy wynurzyła się z fal i zeszła na ląd, wszystko czego dotknęła stopami zamieniało się w kwiaty. W związku z tą legendą, Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty lub Wyspą Miłości. Bogini stała się znakiem rozpoznawczym wyspy i w pewnym sensie wabikiem na turystów, a jej imię nosi nie tylko skała, ale również hotele, restauracje i łodzie.
Druga legenda związana z tym miejscem i Afrodytą, mówi o tym, że kto opłynie Skałę Afrodyty trzy razy, o północy i do tego nago, oraz podczas pełni księżyca, ten będzie mieć nieskończone szczęście w miłości, przy okazji zatrzymując swoją urodę i młodość na długo. Jednak z tego co wiemy, w okolicy skały występują często silne prądy morskie i znane są przypadki, że niejeden śmiałek przypłacił chęć spełnienia przepowiedni własnym życiem.
To miejsce wygląda pięknie o każdej porze roku i dnia, z góry i z dołu, ale najbardziej spektakularne są tu zachody słońca.
DOBRA RADA
Bardzo często, w wielu miejscach w internecie, nawet przez znanych blogerów Skała Afrodyty jest mylona z plażą Afrodyty. Pamiętaj, że właściwa plaża Afrodyty, znajduje się dużo dalej, po drugie stronie wyspy, na półwyspie Akamas, również bardzo piękna, ale nie aż tak znana i spektakularna jak Petra tou Romiou.
10. Sea Caves i Most Miłości
To zaraz po skale Afrodyty najpiękniejsze i najbardziej spektakularne formacje skalne na całej wyspie, robiące największe wrażenie, naocznie i na zdjęciach. Warto je odnaleźć, tym bardziej, że obie znajdują się bardzo blisko siebie, między półwyspem Cape Greco i najbardziej komercyjną miejscowością Cypru – Aya Napa.
DOBRA RADA
Warto zaplanować plażowanie i kąpiel przy Sea Caves, jeśli nie przeszkadzają wam tłumy turystów i to, że będziecie na wielu przypadkowych zdjęciach. Nas ten tłum odstraszył, ale teraz żałujemy, że nie spędziliśmy w tym miejscu więcej czasu. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na plażowanie nie tylko na Cyprze…
Zwiedzaj CYPR Z NASZĄ MAPĄ
Na naszej mapie znajdują się wszystkie atrakcje oraz ciekawostki, które odwiedziliśmy na Cyprze . Polecamy przed przyjazdem zaplanować wizytę korzystając z zaznaczonych miejsc, które obfitują licznymi atrakcjami.
11. Kourion
Na Cyprze znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, co nie znaczy, że wszystkie warto odwiedzić, gdyż w większości nie są one atrakcyjne wizualnie i tak naprawdę niewiele z nich zostało, nie mniej jednak mają ciekawą historię.
Naszym zdaniem największe wrażenie na Cyprze Południowym robi Kourion, który jest wart odwiedzenia nie tylko za sprawą tego, że jest dobrze zachowany, posiada ciekawe wykopaliska oraz piękne mozaiki z czasów rzymskich i greckich, ale za sprawą zapierających dech w piersiach widoków na klifowe wybrzeże i piękną plażę o tej samej nazwie, na której mieszkaliśmy w naszym kamperze przez ponad tydzień. Warto po zwiedzeniu starożytnego miasta zjechać, np. na plażowanie lub na zachód słońca i zobaczyć ją także z dołu.
Kompleks archeologiczny Kourion znajduje się w pobliżu miejscowości Episkopi i położony jest w obszarze brytyjskiego terytorium Akrotiri, trzeciej części Cypru, jednak administrowany jest przez cypryjskie Ministerstwo Starożytności. W skład Kourionu wchodzą dwa stanowiska archeologiczne – pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz oddalone o dwa kilometry na zachód sanktuarium Apollina.
DOBRA RADA
Jeśli nie interesuje Cię zwiedzanie drugiej części Kurionu, mniej ciekawszej i dodatkowo oddalonej o 2km, lub chcesz zobaczyć jedynie najważniejszą antyczną świątynię na Cyprze, nie warto kupować biletu do obu części Kurionu. By ją zobaczyć i wykonać pamiątkową fotografię, wystarczy podjechać na parking stanowiska, obejść ogrodzenie i niewiele dalej widać świątynię Appolina, całkiem z bliska, da się nawet zrobić zdjęcie nawet bez przybliżenia.
12. Famagusta i Salamis
Famagusta (tur. Gazimagusa) jest miastem portowym leżącym na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, do którego prowadzi Brama Lądowa. Mimo, że drugie miasto portowe Girne (tur. Kyrenia) często jest uznawane za najpiękniejsze po północnej stronie, nam najbardziej podobała się Famagusta, nie tylko w tej części wyspy, ale w ogóle, ze wszystkich miast na całym Cyprze i to właśnie za sprawą pięknej architektury, gdyż główną atrakcją miasta są przede wszystkim zabytki.
Starożytne mury otaczające historyczne centrum miasta, stanowią doskonały przykład architektury obronnej z okresu średniowiecza i robią wrażenie. Na starym mieście znajduje się piękna katedra św. Mikołaja, zbudowana w stylu gotyckim, ciekawie i kontrowersyjnie przerobiona na obecny Meczet Lali Mustafy Pashy. Warto odwiedzić starożytne miasto Salamis, znajdujące się obok Famagusty, zobaczyć w nim pozostałości po rzymskich łaźniach i teatrach. Chociaż stanowisko archeologiczne jest znacznie mniejsze niż to w Pafos czy Kurionie to warto poświęcić mu trochę czasu, gdyż robi wrażenie. Dzielnicą Famagusty jest miasto widmo Warosia, którą koniecznie trzeba zwiedzić, oraz zobaczyć jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Palm Beach.
13. Zamek Kantara
Na Cyprze jest kilka zamków na szczytach gór, ale naszym zdaniem ten jest najciekawszy i najbardziej spektakularny. Dotyczy to zarówno widoku na oba przeciwległe brzegi wyspy, na półwysep Karpaz, góry Kyreńskie, jak i widoki z drogi na niego na górę. Świetna trasa dla motocyklistów! Na rower czy spacer może być trochę za stromo, ale sama droga na jego szczyt jest piękna, właściwie to dwie. Można zjechać tę samą, lub inną, ale zjeżdżamy wówczas na drugą stronę wyspy. Sam zamek, mimo wielu zniszczeń jest imponujący, ale jest także bardzo urokliwy i fotogeniczny.
Więcej o Zamku Kantara w filmie:
14. Wrak statku Edro III
Na wyspie znajduje się kilka zatopionych wraków statków, ale nie wszystkie są warte uwagi. Edro III jest wart czasu, dlatego, że znajduje się bardzo blisko brzegu i to nie byle jakiego. Wrak frachtowca mierzącego aż 80 m i robi wrażenie, tak samo jak sceneria, w której osiadł. Stał się częścią morskiego krajobrazu, pięknych klifów, wyżłobionych przez wodę jaskiń i pomarańczowego piasku.
Jego historia jest stosunkowo krótka, gdyż wypadek miał miejsce w 2011 roku, a rdza wynika z soli morskiej. Jednostka wypłynęła w rejs z portu w Limassol na pobliską wyspę Rodos, z ładunkiem płyt gipsowo-kartonowych. Nieoczekiwany sztorm spowodował, że utknął on na skałach w okolicach miejscowości Pegeia. Wrak zabezpieczono i usunięto z niego olej napędowy i inne niebezpieczne związki.
Było kilka prób holowania Edro III i ściągnięcia wraku ze skał, jednak zakończyły się niepowodzeniem ze względu na obawę zniszczenia brzegu obszaru chronionego, w którym się znalazł. Wejście na pokład wraku jest niemożliwe, można go obejrzeć tylko z zewnątrz. W pobliżu statku znajduje się urokliwa i ciekawie położona piaszczysta plaża Coral Bay, mającą kształt półksiężyca.
15. Nikozja – Lefkoşa
Czym byłaby wizyta na Cyprze, bez odwiedzenia największego miasta wyspy, które jest stolicą jednocześnie dwóch różnych państw. Znajduje się w samym środku wyspy i odzwierciedla złożoność historyczną i kulturową Cypru.
W 1974 roku po nieudanym zamachu stanu wspieranym przez rząd grecki, turecka interwencja militarna spowodowała podzielenie stolicy wyspy na część grecką i turecką. To jedyna taka stolica na świecie! A ów podział, trwający od lat 60 XX, wyznacza tzw. Zielona Linia i wynika z długotrwałego konfliktu między obiema społecznościami, zapoczątkowanymi przez greckich Cypryjczyków, nie zapominaj o tym i nie bój się tureckiej części i bajek opowiadanych przez południową stronę.
Sama Nikozja, czyli stolica greckiej strony Cypru jest mało ciekawa, natomiast turecka część stolicy – Lefkoşa to punkt obowiązkowy na Cyprze. Warto wybrać się na spacer do dzielnicy Arab Ahmet, przejść urokliwymi, tysiącletnimi, wąskimi uliczkami, w których pomimo upływu czasu można odnaleźć ślady wojny z XX wieku. Turecki klimat można poczuć przede wszystkim w Buyuk Han – to duży zabytkowy karawanseraj, z meczetem i fontanną do ablucji przed modlitwami na jego dziedzińcu. Znadują się tu warsztaty rzemieślnicze, kilka sklepów z pamiątkami, kawiarnia i toalety. Na Turkish Baazar, znajdziesz tureckie produkty, przyprawy, materiały i ozdoby. Warto odwiedzić także Meczet Selimiye, Wielką Łaźnię czy przejść wzdłuż murów obronnych oddzielający Cypr Północny od Południowego. Ciekawą atrakcją jest także pokaz tańca wirujących derwiszy czy spróbowanie tureckiej kuchni i lokalnych słodkości, w jednej z licznych tureckich knajpek.
A co oprócz 15 niesamowitych miejsc?
Oczywiście na wyspie do zobaczenia jest znacznie więcej. Chociaż naszym zdaniem zwiedzanie miast na Cyprze typu Aya Napa, Larnaka, Limassol, Pafos, Girne to starta czasu, chyba, że macie go bardzo dużo, albo zostanie go Wam trochę po zobaczeniu powyższych atrakcji. W każdym z nich można zobaczyć kilka kościołów – ładniejszych lub mniej i promenadę.
W Larnace można spotkać żyjące na wolności flamingi, jeśli ktoś nie widział dzikich, a bardzo chce. Poza sezonem, jeśli nie wyschło jest także słone jezioro, ale nie robi wrażenia, tym bardziej, że znajduje się ono koło lotniska i całkiem ładnego meczetu. W Aya Napa można zobaczyć wiele hoteli, kurortów i sklepów, jest tam także park z nowoczesnymi rzeźbami, ku uciesze turystów, którym nudzi się tydzień leżenia na którejś z najbardziej hałaśliwych plaż na wyspie Nissi Beach czy Makronissos. Na uwagę zasługuje Muzeum Historii Cypru na przykład jeśli zepsuje się pogoda.
Miasto Pafos ma urokliwą promenadę z palmami i po stronie południowej najbardziej przypadł nam do gustu z miast, ale nie przebił Famagusty po północnej stronie. Mnóstwo na wyspie ładnych, malutkich wiosek i miasteczek, np. Lefkara, która słynie z koronek, w cypryjskim unikatowym wzorze w cenie wyrywającej z butów, gdyż powstała legenda, że wzór stworzył sam Leonardo da Vinci. W innych częściach wyspy można je kupić taniej np. w Famaguście. Girne (Kyrenia) jest miastem portowym, głośnym, zakorkowanym, ale stary port jest urokliwy, miasto jest pięknie położone, z jednej strony okala je morze, z drugiej góry Kyreńskie. Samo miasto jednak nie robi wrażenia, a atrakcje są jednak nudne: zamek, spacer po jego murach, muzeum Carob Store and Cyprus House, chociaż dla fanów historii na pewno będzie to punkt obowiązkowy. Ciekawsze niż samo miasto, są okolice Girne, ruiny zamku Św. Hilariona, czy pozostałości po gotyckim opactwie Bellapais.
Na pewno fani kościołów na Cyprze będą mieli używanie, mieliśmy wrażenie, że jest ich więcej niż samych mieszkańców wyspy. Wiele z nich jest opuszczona, rozgrabiona, a nawet zdewastowana i te najbardziej nas interesowały. Inna ich część służy osobom prywatnym, tureckim Cypryjczykom jako magazyny, a nawet miejsce do przechowywania zwierząt. A propo zwierząt…
Kiedy widzę kolejny artykuł czy wpis, że koty na Cyprze są atrakcją zastanawiam się, czy serio ktoś przyjeżdża na Cypr, żeby oglądać koty? Faktycznie jest ich dużo, stanowią one w pewnym sensie symbol Cypru, oczywiście zaraz po wspomianych wyżej muflonach, dlatego, że zostały one sprowadzone na Cypr w celu zmniejszenia ogromnej niegdyś populacji jadowitych węży na wyspie. Ostatecznie wyszło jak zawsze, czyli faktycznie zmniejszyła się populacja węży, jednak dalej są, natomiast ogromnie zwiększyła się populacja kotów, których kiedyś nie było tu w ogóle. Jakby nie było, jak przeczytaliście wyżej, na Cyprze jest tyle do zobaczenia i zwiedzenia, że może zabraknąć czasu na głaskanie i fotografowanie kotów. Myślę, że tydzień to za krótko by zobaczyć największe i najpiękniejsze atrakcje. Optymalne byłyby co najmniej dwa tygodnie, żeby na spokojnie objechać całą wyspę, tym bardziej, że naszym zdaniem najważniejsze i najpiękniejsze jej atrakcje, znajdują się na przeciwległych półwyspach.
Na Cyprze spędziliśmy ponad dwa miesiące, objeżdżając wyspę kilkukrotnie wszerz i wzdłuż. Mieszkaliśmy w kamperze, którym się przemieszczaliśmy. Karawaningowo wyspa jest warta uwagi przede wszystkim na zimowanie, gdyż nie ma tam zakazu spania na dziko, a kempingi można policzyć na palcach jednej ręki. Mnóstwo tu miejsc wręcz epickich, ze spektakularnymi widokami, a poza sezonem, wiele z nich będzie tylko dla was. Czasem aż ciężko się zdecydować, które miejsce na nocleg wybrać.
Świetnym i równie opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chce się wyspę zwiedzić i objechać, są tanie loty z Polski, wypożyczenie auta i spanie w namiocie. Wynajem pokoi w jednym miejscu, jest opłacalny głównie wtedy gdy chcemy odpocząć i plażować, gdyż największe atrakcje wyspy znajdują się na przeciwległych jej końcach i za dużo czasu stracisz na dojazdy. Jeśli chcesz imprezować i lubisz głośne miejsca, przepełnione plaże i gwar ulicy polecamy Aya Napa i plaże Nissi Beach, dla nas były to dwa najsłabsze miejsca na całej wyspie, a o dziwo przez wielu najbardziej wychwalane. Może trzeba je także zobaczyć by wyrobić swoją opinię, lub znaleźć prywatną plażę, na której będziemy sami i sprawdzić gdzie lepiej odpoczniemy. Takich plaż na tej wyspie nie brakuje, nawet w maju. Te najlepsze zaznaczyliśmy na naszej bezpłątnej mapie, z której możesz korzystać do woli. Nie zapomnij także obejrzeć naszych vlogów z Cypru, żeby przygotować plan wyjazdu na Cypr. Udanej podróży 💚