Nie zapomnij zabrać ze sobą tych rzeczy jeśli chcesz spędzić wakacje w Turcji.

Wybierając się do Turcji na własną rękę, szczególnie kamperem, warto zaopatrzyć się przed wjazdem w produkty, które ciężko będzie ci znaleźć lub cena będzie ogromna w lokalnych sklepach.

 

LISTA PRODUKTÓW DO ZABRANIA:

(aby zobaczyć szczegóły produktu naciśnij zielony plusik po prawej stronie)

Kawa

Jakość kawy w Turcji pozostawia wiele do życzenia, w większości miejsc dostępna jest tylko mielona, a nawet za bardzo zmielona, a za mało wypalona. Jej aromat to zapach pleśni zmieszany z przeterminowanym miałem „niewiadomoczego”. Jeśli lubisz świeżo zmieloną kawę z ekspresu szansa na to, że posmakuje ci turecka kawa jest minimalna. W lokalach, czy na stacjach benzynowych kawa z ekspresu występują niezwykle rzadko. Turcy piją w większości albo zwietrzały miał, albo kawę rozpuszczalną. Cena lokalnych produktów nie jest wygórowana, ale jeśli zależy ci na kawie dobrej jakości i do tego w ziarnach cena będzie wysoka. Jeśli lubisz ten napój warto zabrać ze sobą zapas, ale nie więcej niż kilogram na pasażera, ponieważ tyle wynosi oficjalny limit celny (rzadko sprawdzany). My polecamy kawę, którą przygotowaliśmy z myślą o podróżach dostępną w naszym sklepie: Kawa ziarnista – Rzemieślniczo palona (2 rodzaje)

Liść laurowy

Tę przyprawę prędzej znajdziemy na drzewie w naturalnych warunkach, niż na półce sklepowej. 

Ziele angielskie

Na półkach w sklepie zdarza się w formie mielonej (Yenibahar), ale nie znajdziemy jej w ziarenkach. 

Pieprz ziołowy

Jeśli lubisz kompozycje przypraw pod nazwą pieprz ziołowy, zabierz zapas swojego ulubionego. W Turcji jest praktycznie nieosiągalny.

Pietruszka - korzeń

Pomimo, że Turcy uwielbiają świeżą natkę pietruszki to jej korzeń nie przyjął się w ich kuchni. Warto zabrać zapas suszonej pietruszki, aby mieć co dodać do rosołu czy innych potraw.

Wieprzowina

Dostępność do mięsa wieprzowego w Turcji jest utrudniona. Można znaleźć lodówki w sklepach wypełnione produktami ze świni, ale ceny powalają na kolana (400g kiełbasek to ok. 50 zł wydatku). Do Turcji nie można wwozić mięsa, ani produktów mlecznych, dlatego nie polecamy zabierać ich ze sobą, ponieważ w najlepszym wariancie jako karę wymieżą ci wyrzucenie ich do kosza, ale polska kiełbaska z ogniska czy dżem ze świni (smalec) może poprawić morale w czasie dłuższego pobytu w Turcji. 

AlkohoL

Alkohol z rodzimych destylarni w Turcji smakuje różnie, raczej nie za dobrze. Importowane trunki to duży wydatek (Wyborowa 1 l – 90 zł, Smirnof 1 l – 107 zł, Absolut 1 l – 123 zł). Warto zabrać ze sobą dopuszczalne ilości, aby nie przepłacać.

Limit w Turcji (źródło MSZ):

Pełnoletni pasażer: 1 l mocnego alkoholu, 2 l alkoholu niskoprocentowego (np. wino, piwo) oraz trzy kartony papierosów.

Kierowca: 1 butelkę (max. 1 litr) mocnego alkoholu, jedną butelkę (max. 1 litr) alkoholu niskoprocentowego (np. wino, piwo) oraz jeden karton papierosów.

Koncentrat pomidorowy

Turecka kuchnia koncentratem pomidorowym stoi! Dlaczego więc zabierać go ze sobą? Wynika to z wielkości opakowań dostępnych w sklepach. Wręcz niemożliwe jest kupienie małego słoiczka, a tyle wystarcza, żeby zrobić zupę pomidorową lub spaghetti. Oczywiście jeśli masz dużą lodówkę to 1 kilogramowe koncentraty nie powinny ci być straszne. 

Mąka żytnia

Temat mąki jest bardziej złożony. Zasadniczo jest szansa, że znajdziesz ją w jednym z Migrosów, najlepiej im większym tym lepiej. Wielkość tych sklepów oznaczona jest ilością M w nazwie i te największe to MMM lub nawet 5M. Rozmiar Migrosa wpływa na jego asortyment i w razie nietypowych zachcianek pierwsze co, to udajemy się do tej sieci sklepów. Mąka żytnia pojawiła się na tej liście, ponieważ preferujemy pieczenie z niej swojego chleba na zakwasie. Wynika to z faktu, że turecki ekmek to nic innego jak bułka z mąki pszennej w większym formacie. Turecki chleb jest dobry jako urozmaicenie, ale nie podstawa pieczywa, jeśli lubi się prawdziwy żytni chleb.

Ulubione kosmetyki

Jeśli używacie jakiegoś kosmetyku, który bardzo lubicie warto go wziąć ze sobą w zapasie, ponieważ kosmetyki w Turcji są gorszej jakości i są o wiele droższe. 

Co jeszcze przychodzi ci do głowy? Napisz proszę w komentarzu poniżej.

"