Kupili vana, przerobili go na swoje potrzeby, a potem pojechali w świat, tam, gdzie koła ich poniosły. Zdecydowali się na życie w samochodzie… tak dla przyjemności. Dom jest tam, gdzie go zaparkujesz – mówią nasi rodacy, którzy przenieśli swoje życie do vana.

To nie jest program o podróżowaniu. To program o życiu w drodze, bez konkretnego planu, bez konieczności organizowania noclegów i trasy. Codzienne stresy w korporacjach, ciągły pośpiech i pojęcia „asap” oraz „deadline” nagle przestają mieć znaczenie. Problemy jednak nie przestają istnieć, ale system wartości i postrzegania świata ulega zmianie.

Aldona oraz Daniel to małżeństwo podróżników, które rzuciło „wszystko” i ruszyło w świat. Jedni mówią, że to szaleństwo, inni, że odwaga, a dla nich jest to po prostu sposób na życie. „Groszkiem” czyli Volkswagenem T4 z 1992, nie bali się zapuścić zimą do Gruzji. Zobaczymy, jak pokonują ciężkie trasy, biorą udział w życiu codziennym Gruzinów, pomagając im przy domowych obowiązkach, które nie są tak
oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Miłosz i Kasia to małżeństwo z dwójką dzieci. Ich plan na życie to „lecimy na spontanie” w ich „Latającym dywanie” – tak nazywają swój przerobiony kamper Mercedes Sprinter. Lubią zwiedzać różne miejsca, ale nie planują ich wcześniej z uwagi na dzieci, bo jak twierdzą kosztuje ich to zbyt wiele energii. Chcą być blisko natury, bo są przekonani, że to doskonały sposób na dorastanie dzieci. W programie
spotkamy się z nimi w południowej części Hiszpanii. Są świetnym dowodem, na obalanie teorii, że z dziećmi trudno jest podróżować, co wielokrotnie udowadniają w programie.

Sylwia to dziewczyna samotnie podróżująca przez Australię, która żadnej pracy się nie boi. Podejmuje się różnych prac dorywczych, aby zarobić na kolejne kilometry do przejechania. Między innymi zobaczymy, jak pomaga na farmie, na której właściciel ma 300 krów i kilka bizonów. Będąc w kraju, który jest rajem dla serwerów, podejmie również pracę w pracowni, gdzie powstają spersonalizowane deski surfingowe. Jej odwaga, otwartość na ludzi i zaradność sprawiają, że potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.

Jedni uważają, że vanlife to piękny sposób na życie, inni, że to prawdziwe szaleństwo. O co w tym chodzi? Czy faktycznie można mieć dom, tak gdzie się zaparkuje?

Widzowie przekonają się oglądając program „Kamperem przez
świat” już od 25 sierpnia, w każdy wtorek o 22:00 na Discovery Channel.