W naszych podróżniczych celach i marzeniach znalazł się kolejny kraj – Rosja.

Ten największy kraj na świecie mocno pobudza wyobraźnię, kiedy dowiadujemy się, że jest on o 55 razy większy od powierzchni Polski. Rosję zamieszkuje obecnie ok. 144 milionów osób, a wielonarodowe i wielokulturowe społeczeństwo podzielone jest na ponad 100 narodowości, w tym ok. 200 tyś. Polaków. Zróżnicowanie widać również w przyrodzie. 70% powierzchni kraju zajmuje Syberia, a na niej znajduje się najgłębsze i najstarsze jezioro na ziemi:

BAJKAŁ

Jezioro, które stało się geograficznym celem naszej podróży. Zwane w Rosji: „syberyjskim morzem”, Święte Jezioro lub „błękitnym okiem Syberii”, za wyjątkowe walory przyrodnicze zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Jest to najgłębsze, najstarsze i jedno z największych jezior słodkowodnych na świecie. Głębokość Bajkału szacowana jest na 1 642 m., a w badaniach głębokości mają swój wkład zesłańcy z Polski: Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Powierzchnia Bajkału to ponad 31 tyś. km2. Jezioro daje schronienie ok. 1500 gatunkom zwierząt oraz występuje tu ponad 1000 gatunków roślin, a 80% z nich to endemity, jak np. nerpa – foka bajkalska.

Niewątpliwie Bajkał jest marzeniem każdego podróżnika.

CEL

Głównym celem podróży jest przetasowanie naszego dotychczasowego życia i zamieszkanie na stałe w kamperze. Oboje pragniemy podróżować po świecie, a swoje przygody pokazywać na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Rosję wybieramy właśnie dlatego, że tak jak nasze nowe planowane życie, wzbudza ona wiele niewiadomych.

Swoją podrożą pragniemy pokazać kraj, który pomimo bliskiego położenia, wciąż dla wielu Polaków jest bardzo egzotyczny, a niekiedy jedyna ocena pochodzi przez pryzmat historii i polityki.

ZAŁOŻENIA

Podróże są dla nas najlepszym bodźcem twórczości, dlatego cała wyprawa zostanie udokumentowana w formie video, fotograficznej i opisana w relacji na blogu, a może także w książce/przewodniku. Zamierzamy przybliżyć Rosję XXI w. naszym rodakom oraz pokazać wizerunek Polaka-podróżnika w relacjach ze spotkanymi Rosjanami. Niewątpliwie podróż kamperem na bazie youngtimera będzie zwracała uwagę Rosjan na podróże karawaningowe, które w tym kraju dopiero wchodzą w fazę rozwoju.

NIE JEDZIEMY SAMI

Oprócz Was, naszych czytelników, widzów oraz fanów w podróż nad Bajkał jedziemy ze sponsorami.